GERİ  

200.YILA MEKTUP


Bu mektup,UR Genel Merkezinde "CENTENNIAL TIME CAPSULE" adı verilen özel kasada saklanarak Kulübümüzün 2104-2105 Dönem Başkanına verilmek amacıyla yazılmıştır. 


İKİYÜZÜNCÜ YILA MEKTUP

Sevgili  Başkanım,

Kulübümüzün yaklaşık 5000. toplantısında siz bu mektubu okurken umarım bizler de toplantı salonunda oturup sizi dinliyor oluruz. Tıp biliminin bugünkü olanakları ile bu pek mümkün görünmüyor  ama bilim adamlarının ellerini çabuk tutacaklarını umuyorum.

Ben, size yazmış olduğum bu mektubu,20 Mart 2005 akşamı Rotaract Kulübümüzün kuruluşunu ve Kulübümüzün de 9. Kuruluş Yıldönümünü kutladığımız ortak balomuzda Kulüp Üyelerimiz ve konuklarımıza okudum.

 Rotary’ nin 100. yılında, Kulübümüzün en önemli projelerinden biri Rotaract Kulübü kurulmasıydı ve bu zor ama keyifli çabanın bugün hasat şölenini yaşıyoruz.Uluslararası Başkanımız Glenn E. Estess Sr. dileğimizi kırmayarak Rotaract Kulübümüzün Charter’ını 24 Şubat 2005 tarihiyle imzaladı. Böylelikle Ankara Tandoğan Rotaract Kulübü “dünyada ikinci Rotary yüzyılının ilk Rotaract Kulübü” ünvanına sahip oldu.

Sevgili Başkanım, Rotary’ nin 200. yılında sizlerin nelerle uğraştığınızı, ne tür projeler yapmakta olduğunuzu bilmeyi çok isterdim.
 
Bizler 20 yıl boyunca POLİO’ nun yok edilmesi için uğraştık ve başardık.1.200.000 Rotaryen elele vererek Rotary’ nin yüzüncü yılında Polio’ yu dünyadan yok ettik.İnanıyorum ki sizler, her türlü hastalıktan, insan sağlığına zararlı her şeyden arınmış bir dünya yarattınız. Daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü nesiller yarattınız; zaten bu mektubu sizin ağzınızdan dinleyebilmemin tek çaresi de bu.
 
Bizler engellilere yönelik çok sayıda projeler gerçekleştirdik. Ama sanıyorum ki 21. yüzyılda insanoğlu her türlü hastalığa deva bulurken, engellilik illetini de yeryüzünden söküp atmıştır. “Engelli” sözcüğünün anlamını bilmediğinizi umuyorum.

Kulübümüzün 100. yılda en önemli  projesi  5000  Kişiye Sağlıklı İçme Suyu projesi idi. 5000 insanı suya kavuşturduk.Övünülecek bir işbirliği örneği verdik.Projemizi yurt içinden 13, yurt dışından 4 kulüple ,İsviçre’den bir vakıfla ve  Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile birlikte ürettik.Bu projemiz, yüzüncü yıl ve sonrasında Uluslararası Rotary hedefleri arasında ilk sırada olan Su Yönetimi kapsamında, çok önemsediğimiz bir projeydi.21. yüzyılda dünyada su yüzünden savaşlar çıkabileceği pek çok kişi ve kurumun öngörüleri arasında yer alıyor. Acaba gerçekten böyle mi oldu?Yoksa herkesin evinde hidrojen ve oksijeni sentezleyerek su üreten, basit ve çok ucuz cihazlar mı var?

Bizler100. yılda Aile İçi İletişim Projelerini başlattık; iletişimin yanı sıra sağlık eğitimi, aile hukuku, kadın hakları, çocuk hakları konularında eğitim vermeyi kapsayan bu projeye çağımızda ülkemizin gerçekten de çok ihtiyacı var.Ama inanıyorum ki, 21. yüzyıl sonunda insanoğlu sosyal beceriler anlamında o kadar gelişecektir ki; en eğitimsiz toplum kesimlerinde bile bu düzeyde bir bilgilenmeye ihtiyaç olmayacak.

Nikahsız çiftleri ve Nüfus Cüzdansız çocukları hukuki haklarına kavuşturmak ta bir ihtiyaç olmaktan çıkmış olacak.

Kolaylaştırılmış Okuma Yazma Eğitimi (KOYE) bizim, yıllardır her dönem en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.Acaba insanlık 2105’ te okumaz yazmazlığın kökünü kazıyabilmiş olacak mı?
Ama KOYE aynı zamanda bir yabancı dil öğretme metodudur. Acaba küreselleşme denilen ölçüsü kaçmış eğilim, dünyadaki bütün insanların aynı dili konuşması sonucuna mı vardı?
Yoksa 4 yıldır büyük önem vererek yaptığımız Dilimize Özen Gösterelim Programları amacına ulaştı da insanlar, Güzel Türkçe’ mizi özen göstererek mi konuşuyorlar?

Yüzüncü yıl Guvernörümüz Erhan Çiftcioğlu önderliğinde Bölgemiz “Kafkasya Dostluk Günleri” isimli bir Barış Konferansı gerçekleştirdi. İlk kez 4 komşu ülke Rotaryenleri, oturup yapabileceklerimizi konuştuk. Neden ilk kez?! Siz bunu anlayamazsınız. UMARIM anlayamazsınız.

Rotary’ nin adı hala Uluslararası Rotary mi, yoksa artık Yıldızlararası Rotary diye mi anılıyor?

Biz, 100. yılda Konvansiyonu Rotary’ nin doğduğu şehirde; Chicago’ da gerçekleştireceğiz.
Belki siz de 200. yıl Konvansiyonunu Rotary’ nin doğduğu gezegen olan DÜNYA’ da yaparsınız. Tabii ki gezegen içi ulaşım olanaklarınız bizden çok farklıdır. Genel Oturum Chicago’ da, Gençlik Mübadele toplantısı Zürih’te, RYLA ve KOYE oturumları Sydney’de Su Yönetimi ile ilgili toplantı ise Kastamonu’ da yapılır. Uluslararası Başkan kutlama yemeğini de Buenos Aires’ de verir.22.yüzyılda bu şehirler arasında ulaşım 15-20 dakika sürüyor olsa gerek.

Bizler kültürel farklılıklarımız içinde birlik ruhunu yaşadık. Sizler başka gezegenlerin Rotaryenleri ile kültürel ve biyolojik farklılıklar içinde dostluk yaşıyorsunuz sanırım.

Sevgili Başkanım ve dostlarım, bunca farklılığa rağmen bazı şeylerin hiç değişmediğini zannediyorum. Örneğin RYLA; liderlik eğitimine,liderlik becerilerinin geliştirilmesine  gençlerin her zaman ihtiyacı olacaktır. 
Gençlik Değişim KamplarıUzun Dönem Mübadele kuşkusuz asırlarca sürecektir. Başka gezegenlerden de konuklar yaz kamplarına geliyor olsa gerek.

Rotary’ de değişmeyecek başka değerler de olacak kuşkusuz; Dostluk.

Dostluk temelinin üzerine hizmetler bina etmek; birlikte hizmet ederek, birlikte çaba sarf ederek, elele, omuz omuza, gönül gönüle çalışmak ve bunun sonucunda dostlukları daha da geliştirmek; birlikten güç doğurmak.

“Aşk, sevgilinin gözlerinin içine bakarak değil; birlikte aynı yöne bakarak mutlu olmaktır” sözünün Rotary Dostluğuyla ne kadar bağdaştığını her geçen gün biraz daha iyi anlayarak, hizmet mutluluğunu doyasıya yaşamak……...

İşte bütün bunlar inanıyorum ki asırlarca değişmeyecektir.

Aşağıda isimleri bulunan  28 Rotaryen, 23 Rotaryen eşi 34 Rotaract ve çocuklarımız adına Rotary’nin 200. Tandoğan Rotary Kulübü’nün 109. Tandoğan Rotaract Kulübü’nün 100. yaşını kutluyor; hepinize yüz yıl öncesinden Rotaryen sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.

                                                                               Korhan ATİLLÂ
                                                                     Ankara Tandoğan Rotary Kulübü
                                                                               Yüzüncü Yıl Başkanı


GÖRÜNTÜLE / İNDİR

 ROTARY NEDİR?

Rotary dünyada iyi niyet ve barışın korunmasına inanan ve bu alanda hizmet veren iş ve meslek sahibi Rotaryenlerin dünya ölçüsünde birleştiği bir kuruluştur. İnsanlığa hizmet veren tüm mesleklerde, yüksek ahlak standartlarının teşvik edilmesi hedefidir.